Roman Polanski.Aktor.Rezyser 

Roman Polański. Aktor. Reżyser.  >   o wystawie:

Wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser” przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi stanowi prezentację dorobku jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich twórców filmowych, który sławę i popularność w kinie światowym zawdzięcza takim filmom jak: „Nóż w wodzie”, „Matnia”, „Wstręt”, „Dziecko Rosemary”, „Chinatown”, „Tess” czy „Pianista”.
Postać Romana Polańskiego zostanie ukazana poprzez prezentację plakatów, zdjęć, werków, fotosów
z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór archiwaliów, który dotąd nie był w Polsce prezentowany . Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum Romana Polańskiego zdjęcia z planów filmowych. które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół Reżysera m. in. od Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego, Leopolda Rene Nowaka. Niezwykle ciekawe są zdjęcia z planów, które ukazują Romana Polańskiego przy pracy.
Są one prezentowane chronologicznie, poczynając od etiud nakręconych w szkole filmowej i kończąc na najnowszej produkcji. Ich autorami byli i są m.in. wspaniali operatorzy - Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici fotosiści - Guy Ferrandis, Piotr Bujnowicz. Na wystawie będzie można obejrzeć również fotografie Romana Polańskiego jako aktora, który bardzo wcześnie objawił swój wielki talent. Mając 14 lat grywał już w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał też wówczas pierwsze kroki na teatralnej scenie.
W późniejszych latach sam wielokrotnie próbował sił jako aktor filmowy. Grywał we własnych filmach poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej czy w filmach fabularnych takich jak: „Lokator” i „Nieustraszeni pogromcy wampirów”. u swoich kolegów reżyserów m. in. u Andrzeja Wajdy ( „Pokolenie”, „ Lotna”, „Niewinni czarodzieje”, „Samson”), Andrzeja Munka („ Zezowate szczęście”), Janusza Morgensterna ( „Do widzenia do jutra”).prawo