Roman Polanski.Aktor.Rezyser 


Wydarzenia:

 ROMAN POLAŃSKI W POCZDAMSKIM MUZEUM FILMU

Wystawa "ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER" od 18 listopada jest pokazywana w FILM MUSEUM w Poczdamie. Jest to niemiecka wersja wystawy powstała w wyniku współpracy Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Filmu w Duesseldorfie i Instytutu Polskiego w Duesseldorfie.
Strona Film Museum, PotsdamROMAN POLAŃSKI - wystawy na Węgrzech

Wystawa ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER. pokazywana od 4 do 10 października w Pécs w trakcie międzynarodowego festiwalu filmowego została przeniesiona do Instytutu Polskiego (Lengyel Intézet) w Budapeszcie.
Otwarcie wystawy we wtorek 19 października zgromadziło tłum miłośników sztuki filmowej Romana Polańskiego. Wystawa będzie pokazywana do połowy stycznia 2011 roku.

ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER - w Instytucie Polskim w BudapeszcieFilmowa relacja z otwarcia wystawy:

POLAŃSKI w RIO de JANEIRO

W sobotę 25 września, podczas trwającego właśnie 12 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rio de Janeiro (Festival do Rio), została otwarta kolejna prezentacja wystawy "Roman Polański. Aktor. Reżyser".
Wystawa została ulokowana w Centro Cultural Açao da Cidadania przy Rua Barao de Tefé, 75 – bairro Saúde - zona portuária – Rio de Janeiro, gdzie będzie pokazywana do 5 października.

 POLAŃSKI ZNÓW W KRAKOWIE
Od 1 lipca do 9 sierpnia 2010
w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie przy pl. Szczepańskim 4 była pokazywana wystawa "Roman Polański. Aktor. Reżyser".
Po Gdyni, Berlinie, Duesseldorfie, Pradze, Sao Paulo jest to kolejny przystanek wystawy w jej peregrynacji po świecie.
Szczegółowa informacja o wystawie dostępna jest pod adresem:
http://www.kinomuzeum.pl/wystawa
W Pałacu Sztuki pokazano największą jak do tej pory wersję wystawy wzbogaconą o szereg nigdy dotąd nie prezentowanych zdjęć i materiałów pochodzących z archiwum Leopolda Rene Nowaka, który był wielkim orędownikiem pokazania wystawy w Krakowie.

Na dzień przed wernisażem wystawę odwiedziła będąca z wizytą w Polsce, a mieszkająca obecnie na stałe w Australii, współzałożycielka i pierwsza gwiazda "Piwnicy pod Baranami" Barbara Nawratowicz.

Wernisaż wystawy odbył się z licznym udziałem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Mietek Putek ( u jego rodziców Roman Polański ukrywał się w czasie wojny), Andrzej Kostenko oraz koledzy i przyjaciele reżysera z lat szkolnych. Obecny był również in corpore zarząd Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, którego prezes Zbigniew Witek dokonał otwarcia wystawy.
Imprezę uświetnił swoim występem przybyły specjalnie z Monachium Leszek Żądło wykonując wraz z zespołem szereg tematów muzycznych z filmów Romana Polańskiego.Krakowska prezentacja wystawy została zrealizowana przy współpracy Oficyny Filmowej "Galicja" reprezentowanej przez Leopolda Rene Nowaka oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i życzliwości Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Zbigniewa Witka.

 PAN ROMAN W BRAZYLII
Wystawa Roman Polański. Aktor. Reżyser została zaprezentowana w Brazylii. Pierwszym miejscem prezentacji w tym kraju było Sao Paulo (2-27 czerwca). Kolejnym przystankiem będzie Rio de Janeiro (sierpień 2010).
W Sao Paulo wystawa została ulokowana w bardzo pięknej sali wystaw czasowych Cinemateca Brasileira w zabytkowym, pochodzącym z początków XX wieku, budynku poprzemysłowym. Na powierzchni ok. 450 m2 prezentowana była nie tylko wystawa, ale także specjalnie wybrane i zmontowane fragmenty polskich ról filmowych Romana Polańskiego oraz jego etiudy i filmy krótkie. całość zaś uzupełnia muzyka Krzysztofa Komedydo pięciu jego filmów

Jej prezentacja stała się możliwa dzięki szczególnemu osobistemu zaangażowaniu właścicielki firmy producenckiej Urszula Groska Produçoes, która sfinansowała transport wystawy i zaprosiła dyrektora Muzeum Kinematografii, który na ten czas stał się nie tylko kuratorem, ale i aranżerem wystawy.
Przedsięwzięcie mogło dojść do skutku dzięki wsparciu dwóch ważnych dla życia filmowego Sao Paulo instytucji filmowych: wspomnianej już Cinemateca Brasileira oraz wspierającego ją Stowarzyszenia Przyjaciół Cinemateki (Sociedade amigos da cinemateca) przy życzliwej pomocnej postawie Konsulatu Generalnego RP w Sao Paulo.
Organizatorzy zadbali o poziom druków informacyjnych takich jak zaproszenie i plakat.
Obszerne informacje o wystawie znalazły się też w comiesięcznym programie Cinemateca Brasileira.

M. K.
  PIANISTA w BOCHUM
W dniach od 15 do 30 kwietnia w Bochum, w ROTTSTR 5 była prezentowana wystawa fotografii do filmu Romana Polańskiego Pianista pochodzących z kolekcji Guy Ferrandisa. Wystawa została przygotowana przez Instytut Polski w Dueselldorfie i Muzeum Kinematografii.
  FebioFest
Podczas odbywającego się po raz siedemnasty w Pradze Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „FebioFest" - drugiej co do wielkości po festiwalu filmowym w Karlovych Varach imprezie filmowej w Czechach - Muzeum Kinematografii zaprezentowało wystawę „Roman Polański. Aktor. Reżyser”.

Miejscem prezentacji było festiwalowe kino CineStar Andel.
Partnerzy: Instytut Polski w Pradze, FebioFest  W Londynie, ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii będąca częścią wystawy ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER towarzyszyła zorganizowanemu przez Instytut Kultury Polskiej
w Londynie
, z okazji premiery najnowszego filmu Romana Polańskiego „The Ghost Writer”, przeglądowi filmów Romana Polańskiego
z muzyką światowej sławy kompozytora Krzysztofa Komedy - Trzcińskiego.
Wszystko to działo się podczas trwającego od 4 do 13 kwietnia
8 Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA.
Z uwagi na wielkość ekspozycji była ona wystawiona w dwóch miejscach: w Riverside Studios i The Barbican.

  Wystawa ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER. w Duesseldorfie
27 lutego w Filmmuseum w Duesseldorfie została pokazana kolejna odsłona wystawy ROMAN POLAŃSKI.AKTOR.REŻYSER.
Filmmuseum, w oparciu o przygotowaną na potrzeby prezentacji w Niemczech przez Muzeum Kinematografii i Instytut Polski w Duesseldorfie niemiecko - angielską objazdową wersję wystawy, stworzyło własną jej aranżację wzbogaconą o wiele nowych materiałów i stanowiącą właściwie samodzielne dzieło.
Wystawa będzie pokazywana w Filmmuseum w Duesseldorfie do 16 maja.

Poniżej prezentujemy kilka migawek z wernisażu w Filmuseum w Duesseldorfie.   Wystawa ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER. podczas BERLINALE.
14 lutego w Galerii Miejsce/Der Ort Magdy Potorskiej w Berlinie miał miejsce wernisaż wystawy ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER.
Wzięli w nim udział Olivia Williams i Ewan McGregor - aktorzy odtwarzający główne role w najnowszym filmie Romana Polańskiego "The Ghost Writer", który miał swą światową premierę na Berlinale oraz 1. asystent Romana Polańskiego Ralph Remstedt.

Otwarcia wystawy dokonał Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Międzynarodowych Maciej Karpiński. Obecny na wernisażu znany niemiecki reżyser Volker Schlöndorff poproszony o komentarz powiedział między innymi: "Z wielką ciekawością obejrzałem te zbiory. Od kiedy skończyłem 20 lat podziwiam Romana Polańskiego. Mawialiśmy, że w jego osobie skupił się chyba cały talent Europy."

Ralph Remstedt oznajmił, że przed wernisażem rozmawiał telefonicznie z reżyserem, który przekazał podziękowania organizatorom ekspozycji.

Wśród licznie zgromadzonych gości obecny był incognito Ambasador RP w RFN dr Marek Prawda.
Zauważyliśmy również Mo Asumang niemiecką aktorkę, reżysera i prezenterkę telewizyjną (zagrała epizodyczną rolę w "The Ghost Writer"), niemiecką aktorkę Barbarę-Marię Sava oraz prezenterkę TVP Grażynę Torbicką.
Pełną wersję wystawy będzie można oglądać w Filmmuseum w Duesseldorfie od 27 lutego do 16 maja br.
Fotorelacja z wernisażu:


  Guy Ferrandis w Muzeum Kinematografii
19 października wystawę obejrzał znany fotografik francuski Guy Ferrandis bawiący przejazdem
w Łodzi.
Guy Ferrandis wspólpracuje z Romanem Polańskim i jest autorem zdjęć z planów zdjęciowych filmów "Pianista" , "Oliver Twist" i "The Ghost Writer", które są pokazywane na wystawie.

Fotorelacja:

   8 października 2009 roku odbył się wernisaż wystawy ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER. w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawa będzie trwać do 5 lutego 2010 roku.
Następnie zostanie pokazana w szeregu miast europejskich.
Wystawa została, ze względu na warunki lokalowe, zaaranżowana odmiennie niż w Gdyni. Jest też wzbogacona o liczne prezentacje multimedialne.
Wystawie towarzyszy (8-18 października) przegląd filmów Romana Polańskiego.
Relacja z wernisażu:

   Wystawa ROMAN POLAŃSKI. AKTOR. REŻYSER, była imprezą towarzyszącą 34. Festwialowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, pokazywana (14 - 27 września) w salach Muzeum Miasta Gdyni.
Widok ogólny wystawy:
Relacja z wernisażu (17.09.2009):

 KOMEDA - POLAŃSKI w Wiesbaden  22–28.04.09
Dla uczczenia 40 rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy - Trzcińskiego, znakomitego polskiego kompozytora, Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało wystawę KOMEDA-POLAŃSKI złożoną
z wybranych plakatów do filmów Romana Polańskiego, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda. Wystawa została pokazana podczas 9 edycji Festiwalu Filmów Europy Środkowej
i Wschodniej „goEast”
w Wiesbaden (22–28.04.2009), gdzie stanowiła oprawę scenograficzną festiwalu oraz imprez poświęconych Krzysztofowi Komedzie przygotowanych przez Instytut Polski
w Duesseldorfie.